Enea Oświetlenie zakończyła budowę czterech elektrowni fotowoltaicznych w Szczecinie. Na dachach miejskich budynków użyteczności publicznej działają już instalacje solarne o łącznej mocy ok. 212 kW.
Panele fotowoltaiczne pojawiły się na domach opieki społecznej przy ul. Kruczej, Broniewskiego i Romera oraz na basenie przy ul. Wąskiej. Wyprodukowana energia zużywana będzie na potrzeby własne budynków.
? Do projektu wybrane zostały obiekty publiczne, które mają duże zapotrzebowanie energetyczne i pracują bez przerw weekendowych czy wakacyjnych ? wyjaśnił Piotr Koczorowski, prezes Zarządu Enea Oświetlenie. ? To gwarantuje inwestorowi ? miastu Szczecin ? najefektywniejsze wykorzystanie energii słonecznej. Uważamy, że to dobry wybór i ciekawa propozycja dla innych samorządów ? dodał.
Inwestycja, realizowana w konsorcjum z firmą Agnes-Elektromax Maciej Juźwik, została wykonana ?pod klucz? ? od projektu, po montaż oraz uruchomienie instalacji ? i jest objęta pięcioletnią opieką serwisową. Zadanie nie należało do najłatwiejszych. Ze względu na różnice w budowie dachów ? między innymi w kącie nachylenia, czy w poszyciu ? każdy z nich wymagał odrębnego rozwiązania i wykorzystania różnych technologii montażu. Dodatkowo Dom Pomocy Społecznej przy ul. Broniewskiego jest obiektem zabytkowym, prace wymagały więc szczególnego podejścia ? zarówno na etapie projektu, jak i wykonawstwa. We wszystkich czterech lokalizacjach przeszkolono pracowników. Wielu z nich po raz pierwszy usłyszało o fotowoltaice i możliwości wytwarzania energii elektrycznej ze światła słonecznego.
Inicjatywa w Szczecinie ma na celu rozwój i zwiększenie wykorzystania energii słonecznej w miejskich jednostkach organizacyjnych. Projekt był współfinansowany ze środków unijnych. Enea Oświetlenie przystąpiła do jego realizacji po wygranej konsorcjum w przetargu nieograniczonym w grudniu ubiegłego roku.
fot. Enea Oświetlenie