Na Warsaw Spire znajduje się największa w Europie Środkowo-Wschodniej instalacja wykorzystująca technologię ColorKinetics .
Firma Philips Lighting wyposażyła biurowiec Warsaw Spire w dynamiczną iluminację fasady składającą się z ponad 88 000 osobno programowalnych elementów.
Energooszczędne diody
Niedawno otwarty kompleks Warsaw Spire zaprojektowany został zgodnie z najnowszymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i oświetleniowymi. Na 220-metrowym wieżowcu Warsaw Spire zamontowane są dwie instalacje LED zbudowane z systemu iColor FLEX ETO o wymiarach 71 m szerokości i 39 m długości. Zbudowane są z 70 000 energooszczędnych diod LED RGB i zajmują łącznie 11 kondygnacji użytkowych obiektu. Łączna powierzchnia wyświetlania treści na obu częściach instalacji wynosi ponad 5500 m2, co można porównać do powierzchni boiska piłkarskiego. W rezultacie, treści wyświetlane zawieszonym na wysokości 160 m widoczne są w promieniu kilku km z dowolnego miejsca w Warszawie. To największe i najnowocześniejsze rozwiązanie tego typu w naszym kraju.
Drugim elementem instalacji iluminacyjnej Warsaw Spire jest kontur, czyli oświetlenie pionowych oraz poziomych krawędzi budynku (2 prostokątne ramki na skrzydłach elewacji) o łącznej długości 1 km. Dedykowany profil wyposażony został w iColorFlex oraz specjalnie zaprojektowany dyfuzor, umożliwiający obserwację z dowolnego miejsca względem obiektu.
W skład instalacji Philips Lighting wchodzą również elementy iluminacji dachu oraz iglic budynku. Iluminacja dachu zrealizowana została za pomocą 50 opraw ColorGraze MX4, a iluminacja iglic za pomocą 8 opraw ColorReach.
? Technologia Philips ColorKinetics z powodzeniem wykorzystywana jest na całym świecie. Nasza najnowsza i największa jak dotąd instalacja w Europie Środkowo- Wschodniej z wykorzystaniem technologii ColorKinetics, która zastąpiła znany i lubiany neon Kocham Warszawę na Warsaw Spire, wzbudziła spore zainteresowanie warszawiaków już w trakcie pierwszych prób, które przeprowadzaliśmy na kilka dni przed otwarciem kompleksu. Cieszę się, że systemy oświetleniowe Philips Lighting zmieniają aglomeracje w miejsca nowoczesne i przyjazne mieszkańcom oraz wzmacniają wizerunek naszych partnerów biznesowych ? powiedział Bogdan Rogala, General Manager Philips Lighting CEE.
Interaktywny system
W prace wdrożeniowe, które trwały 1,5 roku, zaangażowano ponad 30 osób z firmy Philips oraz 12 firm partnerskich. Łączna długość przewodów wykorzystanych do uruchomienia instalacji (zasilanie, sterowanie) wyniosła ponad 12 km. Cały system oświetleniowy jest interaktywny ? istnieje możliwość sterowania z poziomu telefonu komórkowego lub dedykowanej aplikacji.
- Gdy rozpoczęliśmy budowę Warsaw Spire, daliśmy miastu pewną obietnicę. Obietnicę, że będzie to inna, przyjazna dla ludzi przestrzeń. Już podczas budowy niebo nad Warszawą rozjaśnił nasz neon ?Kocham Warszawę?. Dziś razem ze wszystkimi mieszkańcami Warszawy możemy cieszyć się placem Europejskim, fontannami, zielenią i przestrzenią dla kultury i sztuki. Zintegrowana iluminacja na Warsaw Spire jest częścią naszej idei, by budynki otwierać na miasto i ludzi. Na elewacji Warsaw Spire pojawia się więc nie tylko napis ?Kocham Warszawę?, ale i inne przekazy, ważne dla miasta i jego mieszkańców. Na przykład podczas EURO 2016 wspólnie kibicowaliśmy polskiej drużynie i prezentowaliśmy wyniki meczów. Dzięki iluminacji nasz budynek żyje tym, czym żyje miasto, będziemy również wykorzystywać ją w ramach kampanii CSR ? wyjaśniła Jeroen van der Toolen, Dyrektor Zarządzający Ghelamco CEE.
Warsaw Spire to nowoczesny kompleks budynków biurowych zlokalizowany tuż przy stacji II linii metra Rondo Daszyńskiego. Jest największym, co do powierzchni kompleksem biurowym w kraju i najwyższym budynkiem biurowym w Polsce. Projekt tworzą trzy budynki, które łącznie oferują około 109 000 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej: 49-kondygnacyjny budynek wieżowy o wysokości 220 metrów oraz dwa 55-metrowe budynki. Budowa Warsaw Spire trwała nieprzerwalnie trzy lata, a w maju 2016 roku nastąpiło oficjalne otwarcie inwestycji.
fot. Philips Lihgting