Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu ogłosił nabór wniosków w ramach programu dotyczącego ograniczenia niskiej emisji.
Celem programu jest upowszechnienie nowoczesnych technologii służących ograniczeniu lub uniknięciu niskiej emisji, wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej oraz wspieranie inwestycji proekologicznych w regionie.
Cztery kroki do czystego powietrza
Program składa się z czterech części. Pierwsza polega na wymianie źródeł ciepła w domach jednorodzinnych lub lokalach mieszkalnych (kotłowni lub palenisk o niskiej sprawności energetycznej, opalanych paliwem stałym) na nowoczesne o wyższej sprawności (Program EKO-PIEC). Druga to termoizolacja domów jednorodzinnych, w tym: wymiana okien i drzwi zewnętrznych, ocieplenie ścian zewnętrznych, ocieplenie dachu, stropodachu, podłogi na gruncie lub stropu nad nieogrzewaną piwnicą (Program EKO-TERM). Termomodernizacja domów jednorodzinnych, to trzecia możliwość. Obejmuje ona termoizolację wraz z wymianą źródła ciepła na nowoczesne o wyższej sprawności (Program EKO-DOM). Ostatnia polega na zakupie i montażu urządzeń wykorzystujących energię odnawialną w domach jednorodzinnych istniejących lub będących w budowie (Program OZE).
Kto skorzysta?
Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami, współwłaścicielami lub wieczystymi użytkownikami nieruchomości, w tym lokali mieszkalnych i budynków jednorodzinnych położonych na terenie województwa opolskiego (w przypadku OZE istniejących bądź będących w budowie jednorodzinnych budynków mieszkalnych).
Dofinansowanie w ramach Programu będzie udzielane w formie pożyczki z możliwością częściowego umorzenia, tj.: do 30% wartości pożyczki ? w przypadku Programu EKO-PIEC, do 20% wartości pożyczki ? w przypadku Programów: EKO-TERM i OZE, a także do 30% wartości części pożyczki wypłaconej na wymianę źródła ciepła i do 20% wartości części pożyczki wypłaconej na termoizolację budynku ? w przypadku Programu EKO-DOM.
Beneficjent będzie mógł otrzymać dofinansowanie w formie pożyczki w wysokości do 95% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
Nabór wniosków prowadzony będzie w trybie ciągłym i trwać będzie do 31.12.2020 r.