9 października w hotelu Regent w Warszawie odbyła się kolejna debata klubowa Executive Club pod hasłem ?Rynek energetyczny przyszłości?; reprezentanci najważniejszych spółek z branży debatowali o globalnych trendach, nowych technologiach oraz innowacyjnych ideach sektora.
?Musimy być innowacyjni i inwestować w energetykę, ale inwestowanie powinno bazować na wiarygodnych perspektywach? ? mówił w wystąpieniu inauguracyjnym Prof. Michał Kleiber, Przewodniczący klubowej Rady Przedsiębiorczości, Zarządzania i Innowacji.
Spotkanie zainaugurował Maciej Bando, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. ?Energetyka to gigantyczna branża i ogromny front budowy. Najważniejsze jest to, żeby ten front był otwarty dla wszystkich, tak by rynek nie był zamknięty oraz by nie było faworyzowania jakiegokolwiek firm. Wszyscy powinni być równo traktowani.? ? powiedział. Podkreślił, że wierzy, że to w tę stronę będzie ewoluował polski rynek energetyki – że krajowa energetyka nie będzie się zamykać na świat, zwłaszcza na Europę.
Uczestnicy panelu, który moderowała Justyna Piszczatowska ? ekspertka, redaktorka portalu ?Wysokie Napięcie?, rozmawiali o Inteligentnych Sieciach, perspektywach dla sektora energetycznego oraz o sposobach realizacji unijnych celów polityki energetyczno-klimatycznej.
?Polska energetyka jest na progu transformacji, która jest nieuchronna. Pytaniem jest w jakim tempie, w jaki sposób i w którym dokładnie kierunku będziemy zmierzali.? ? mówiła moderatorka panelu.
Jarosław Broda – Wiceprezes Zarządu ds. Zarządzania Majątkiem i Rozwoju spółki Tauron zauważył, że coraz zwiększa część biznesu energetycznego jest poddawana presji, ponieważ nie tylko chcemy się zmieniać, ale i musimy. Dzisiaj w energetyce odnawialnej nie ma rentownych modeli biznesowych, a polski sektor energetyczny jest determinowany przez politykę europejską. Podkreślił, że istotne jest odpowiedzieć na pytanie, po co chcemy inwestować
w energetykę odnawialną. Wprowadzenie mocniejszych regulacji, tak by cały kraj notował zyski z OZE jest konieczne, ale nastąpić to powinno dopiero po wypracowaniu odpowiedzi
i określenia, czy na pewno będzie się to wszystkim opłacało.
Odpowiedzi na to pytanie udzielił Adam Pantkowski, Prezes Zarządu, Vortex Energy Polska który mocno podkreślił, że kluczową kwestią są koszty. ?Nie ma i nie będzie tańszej energii, niż energia odnawialna. Gdyby OZE nie zostało wprowadzone do Polski, to nie byłoby postępu dotychczasowej energetyce.? utrzymywał.
O regulacjach i dotacjach wypowiedział się Grzegorz Wiśniewski, Prezes Zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej, który podkreślił, iż istotniejszą kwestią niż dotacje są regulacje, które mogą zatrzymać technologie. ?Czeka nas rewolucja technologiczna, którą można zatrzymać prawem. W związku z tym musimy inaczej podejść do metod rachunku ekonomicznego oraz innego sposobu taryfowania. Technologie pojawią się wtedy gdy zostanie zapewniony odpowiedni poziom rynku krajowego.?- przekonywał.
Odmienną opinię miał na ten temat Adam Pantkowski, który obstawał przy zdaniu, że technologii i techniki nikt nie jest w stanie zatrzymać, nawet regulacje.
Prezes Forum Energii, Joanna Maćkowiak-Pandera podkreśliła, że energetyka bardzo się zmienia, zwłaszcza w kontekście spadających kosztów źródeł odnawianych oraz rosnących kosztów innych technologii jak np. energetyka jądrowa. ?Czeka nas zmiana paradygmatu
w polskiej energetyce. Kluczem do nowoczesnej energetyki jest pogodzenie dwóch różnych modeli jakimi jest zielona i czarna energetyka poprzez ich wzajemne uzupełniane się.?
Prof. Sławomir Jankiewicz, Doradca Zarządu, ENEA INNOVATION zwrócił uwagę, że głównym problemem jest zdekapitalizowana energetyka oraz jakość i gęstość sieci energetycznej. Rynek energetyczny nieustannie się zmienia, a wszędzie na świecie spadają marże. Wraz ze spadkiem cen, będziemy więcej importować, co ma już miejsce. Problemem są również nowi gracze
m.in. producenci pojazdów elektrycznych oraz firmy chemiczne i wysokotemperaturowe elektrownie atomowe. Brak stabilizacji sprawa, że ?stara i niechciana energetyka węglowa? stanowi fundament polskiego rynku energii.
Zdaniem Romana Szweda, Prezesa Zarządu ATENDE budowa i modernizacja sieci przesyłowych oraz tych do sterowania, jest koniecznością. Polska jest potęgą, jeżeli chodzi
o informatykę, a smart grids, to nic innego, jak właśnie informatyka. Nie możemy mówić
o przyszłości energetyki, jeżeli dobrze zaprojektowane systemy nie będą odpowiednio zabezpieczone przed cyberatakami. W kwestii innowacji jest niezwykle istotne to by technologie się uzupełniały ze sobą nawzajem.
Uczestnicy podzielili się obawami i nadziejami związanymi z odejściem od energii konwencjonalnej na rzecz odnawialnych źródeł energii. Podjęte zostały takie problemy jak dofinansowywanie, zmiany legislacyjne oraz nowe technologie na usługach energetyki.
Tradycyjnie debatę zwieńczyła część networkingowa, której dodatkową atrakcją było losowanie nagrody ufundowanej przez firmę Walter Herz.