Rozbudowa i wykorzystywanie lokalnych systemów energetycznych może przyczynić się do osiągnięcia wymaganych redukcji emisji z sektora energetycznego rzędu 60% do roku 2050, a także ograniczyć zużycie energii pierwotnej nawet o 50% ? wynika z raportu ogłoszonego przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP).
Raport nosi tytuł: District Energy in Cities: Unlocking the Potential of Energy Efficiency and Renewable Energy (Lokalne systemy energetyczne w miastach: uwolnienie potencjału wydajności energetycznej i energii odnawialnej).
Biorąc pod uwagę, że miasta odpowiadają obecnie za 70% globalnego zużycia energii oraz za 40-50% emisji gazów cieplarnianych na całym świecie, autorzy raportu podpowiadają, w jaki sposób władze i rząd mogą wspomóc rozwój lokalnych systemów energetycznych. Są one jednym z najbardziej skutecznych i efektywnych kosztowo rozwiązań służących ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych i zapotrzebowaniu na energię pierwotną, a także przyczyniających się do utrzymania globalnego wzrostu temperatury na poziomie nie większym niż 2 °C powyżej wartości sprzed epoki przemysłowej.
Obecnie w niektórych miastach połowa zużywanej energii jest wykorzystywana do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz wody, przy czym nieefektywne systemy powodują ogromne koszty ekonomiczne i społeczne oraz stanowią poważną barierę dla powszechnego dostępu do nowoczesnych technologii energetycznych. Na świecie stale rośnie zapotrzebowanie na chłodzenie, a także na usługi energetyczne. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) światowe zużycie energii na chłodzenie pomieszczeń zwiększyło się o 60% w okresie od roku 2000 do 2010 roku.
Lokalne systemy rozprowadzające parę wodną oraz gorącą i zimną wodę z centrali do budynków na terenie miasta, mogą w znacznym stopniu ograniczyć emisję gazów cieplarnianych związaną ze zużyciem energii na chłodzenie i ogrzewanie. To z kolei może przynieść dalsze korzyści w postaci lepszej jakości powietrza, a także ? w przypadku gdy lokalne systemy opierają się na odnawialnych źródłach energii ? mniejszej zależności od paliw kopalnych i importu energii oraz większej odporności miast na drastyczne zmiany cen paliw. Przeprowadzona analiza 45 ?miast-championów?, pozwala stwierdzić, że chociaż udział lokalnych systemów energetycznych jest znaczący oraz cały czas wzrasta, ich pełny potencjał pozostaje w dalszym ciągu w przeważającej mierze niewykorzystany. Istnieją także znaczne możliwości ich rozbudowy, modernizacji i rozwoju.
czytaj więcej: http://portalkomunalny.pl/jak-ograniczyc-zuzycie-energii-pierwotnej/