Państwowy Instytut Geologiczny ? Państwowy Instytut Badawczy (PIG?PIB) oszacował zasoby prognostyczne gazu zamkniętego (tight gas). Zakwalifikowany jest on do źródeł gazu niekonwencjonalnego.
Podczas konferencji, która odbyła się w tym tygodniu w siedzibie PIG?PIB, główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński przedstawił wyniki raportu dotyczące zasobów złóż gazu ziemnego zamkniętego w piaskowcach.
W raporcie opisane zostały trzy kompleksy geologiczne, w których według obecnego stanu wiedzy, zasoby gazu są największe i realne jest ich wydobycie. Obszary znajdują się w strefie poznańsko-kaliskiej, wielkopolsko-śląskiej i w zachodniej części basenu bałtyckiego. Szacuje się, że całkowita objętość gazu ziemnego w tych obszarach wynosi 1528-1995 mld m3. Przyjmując, że współczynnik wydobycia uzyskiwany w eksploatowanych złożach na świecie wynosi 10% można założyć, że technicznie wydobywalne zasoby wynoszą około 153¸200 mld m3. Cechą charakterystyczną tego surowca jest sposób występowania. Gaz ten uwięziony jest w przestrzeniach porowych piaskowców, które nie są ze sobą połączone. Do jego wydobycia, podobnie jak w przypadku gazu łupkowego, stosuje się szczelinowanie hydrauliczne. Technologia wydobywania gazu zamkniętego różni się od metod stosowanych przy gazie łupkowym jedynie szczegółami. Przy wydobywaniu gazu zamkniętego również szczelinuje się hydraulicznie otwory, jednak używa się mniejszej ilości wody.
? Potrzeba większych szczelin w mniejszej liczbie. Inne są dodatki do płynu do szczelinowania, nie mamy np. zjawiska pęcznienia iłów, słabszy jest efekt wytrącania się kamienia, któremu trzeba przeciwdziałać. To jest ogólnie troszkę łatwiejsze niż w przypadku łupków ? wyjaśnił Paweł Poprawa, pracownik PIG?PIB. Jak dodał, znaczne pokłady gazu zamkniętego występują w okolicy Poznania. ? Znajdują się na głębokości co najmniej 3, a może nawet i 5 km ? zaznaczył.
? Szacunki Instytutu dają optymistyczne perspektywy. Oczywiście pamiętać należy, że raport ma głównie charakter naukowy, a droga do fazy wydobywczej jest długa. Między innymi dlatego, że poszukiwanie złóż gazu zamkniętego jest kosztowne z uwagi na głębokość ich występowania i konieczność stosowania szczelinowania hydraulicznego ? oznajmił Sławomir Brodziński.
zobacz raport: www.portalkomunalny.pl