W Poznaniu uruchomiono Laboratorium Fotowoltaiczne

Pierwsze w Polsce ekoinnowacyjne Laboratorium Fotowoltaiczne uruchomiono na terenie Zespołu Inkubatorów Wysokich Technologii w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym (PPNT). Zgodnie z ideą pomysłodawców, łączy ono naukę z biznesem.

Zainstalowane w Laboratorium systemy fotowoltaiczne o mocy 40 kW mogą wyprodukować 35,2 MWh w skali roku. Taka ilość energii powala na oświetlenie terenu przemysłowego o powierzchni blisko 1 ha. Ponadto, jako uzupełniające źródło zasilania, może także zaspokoić potrzeby linii technologicznej firmy produkcyjnej, oczyszczalni ścieków czy dedykowanych oddziałów diagnostycznych placówek medycznych. Jednak instalacje fotowoltaiczne w głównej mierze będą służyć realizacji projektów badawczo-technologicznych. Badania pozwolą na ustalenie, w jakich warunkach i dla jakich przedsiębiorstw produkcja tego typu zielonej energii jest najbardziej opłacalna. Wytworzona energia elektryczna będzie zużywana na potrzeby własne PPNT.

Pomysłodawcą i wykonawcą laboratorium jest Towarzystwo Gospodarcze Valor. Praca nad budową obiektu trwała blisko cztery lata. Współpracę z Fundacją Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Towarzystwo nawiązało już w 2011 r. Ostatecznie budowę rozpoczęto w 2014 r., dzięki środkom uzyskanym z Programu Unijnego Innowacyjna Gospodarka w ramach wspierania ośrodków innowacyjności.

więcej: www.portalkomunalny.pl