Tegorocznym laureatem tytułu Człowiek Roku Polskiej Ekologii został Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.
Nagroda wręczona została 22 kwietnia 2015 r. podczas inauguracji obchodów Światowego Dnia Ziemi 2015. Laureat, jako jeden z pierwszych zajął się rozwojem odnawialnych źródeł energii w Polsce. Działa w tym zakresie od kilkudziesięciu lat. Łączy profesjonalną wiedzę ekspercką z talentem do godzenia różnych środowisk w dążeniu do wspólnego, bardziej zrównoważonego modelu świata. Grzegorz Wiśniewski został doceniony przez kapitułę konkursową za działania przy zmianie prawa, będącego kluczem do rozwoju OZE i energetyki obywatelskiej. Jako jeden z liderów społecznego ruchu przyczynił się do uchwalenia ustawy o odnawialnych źródłach energii w kształcie korzystnym dla prosumenta. Osiągnięcia Grzegorza Wiśniewskiego zostały docenione już wcześniej przez redakcję miesięcznika ?Czysta Energia?. Za całokształt działań w zakresie odnawialnych źródeł energii W 2014 r. Grzegorz Wiśniewski, decyzją kapituły konkursowej obradującej pod przewodnictwem prof. Macieja Nowickiego, uhonorowany został Tytułem Promotor Energetyki Odnawialnej miesięcznika ?Czysta Energia?. W październiku podczas gali Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON, zorganizowanego przez firmę Abrys, statuetkę i dyplom wręczyli laureatowi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, oraz prof. Maciej Nowicki w asyście Magdaleny Dutki, prezes firmy Abrys i Urszuli Wojciechowskiej, redaktor naczelna miesięcznika ?Czysta Energia?. Fundatorem statuetki był Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
O laureacie
Grzegorz Wiśniewski jest absolwentem Politechniki Warszawskiej na kierunku mechanika/energetyka (1987 r.) oraz Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku organizacja i zarządzanie (1997 r.). To także stypendysta zagranicznych uniwersytetów i instytutów (Wielka Brytania, Włochy, Szwajcaria, Stany Zjednoczone). Specjalizuje się w zagadnieniach technicznych wykorzystania energii odnawialnej oraz w kwestiach socjoekonomicznych związanych z polityką i programowaniem wykorzystania odnawialnych zasobów energii. Posiada duże doświadczenie w zarządzaniu projektami o charakterze naukowym i wdrożeniowym w zakresie energetyki odnawialnej. Był kierownikiem pakietów zadaniowych lub koordynatorem kilkunastu międzynarodowych projektów badawczych, realizowanych w ramach Programów Ramowych Badań i Rozwoju UE, koordynatorem projektów finansowanych przez UNDP/ONZ oraz kierownikiem projektów badawczych finansowanych z krajowych środków budżetowych. Od 2002 r. jest przedstawicielem Polski w Grupie Ekspertów Dyrektoriatu Komisji Europejskiej ds. Energii i Transportu (DG TREN, obecnie DG ENER) w obszarze ?zrównoważone systemy energetyczne na szczeblu lokalnym i regionalnym? (inicjatywa managEnergy, której przewodniczył na przełomie lat 2008/2009. W latach 2000-2004 był doradcą, a potem przewodniczącym Zespołu Rady Doradców Ministra Środowiska ds. Odnawialnych Źródeł Energii. Jest członkiem dwóch Zespołów Doradczych Ministra Gospodarki ds. rozwiązań systemowych w Energetyce oraz ds. Produkcji Urządzeń dla OZE i Certyfikacji Instalatorów OZE. Jest członkiem Komitetu Sterującego ds. Zaawansowanych Technologii Pozyskania Energii w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Autor trzech patentów i dwóch wdrożeń licencyjnych. Jest współzałożycielem i obecnym przewodniczącym Rady Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej (ZPFEO). Jest autorem lub współautorem siedmiu publikacji książkowych nt. energetyki odnawialnej i autorem kilkuset artykułów oraz referatów naukowych z tego obszaru. Ma również doświadczenie edukacyjne akademickie.