Prezydent podpisał Ustawę o OZE

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o odnawialnych źródłach energii. Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Część przepisów, m.in. dotyczących nowych form wsparcia wytwórców z odnawialnych źródeł energii obowiązywać będzie od 1 stycznia 2016 r.

W dniu 20 lutego br. Sejm przyjął ostateczną wersję ustawy o OZE , uchwalając ostatecznie wsparcie dla prosumentów w postaci systemu taryf gwarantowanych w ramach tzw. poprawki Bramory. Stała cena za sprzedaż prądu ze źródeł odnawialnych o mocy do 3 kW, przez 15 lat, ma wynosić 75 groszy za kilowatogodzinę energii, pochodzącej z energii wiatrowej, słonecznej oraz wodnej. Niezmienna cena energii ma obowiązywać również dla instalacji o mocy od 3 kW do 10 kW, produkujących energię z biogazu. Za jedną kilowatogodzinę energii z biogazu rolniczego stawka wynosić ma 70 groszy, natomiast za energię powstającą z biogazu na składowisku, 55 groszy. Gwarantowana cena za sprzedaż energii z biogazu produkowanego w oczyszczalni ścieków wynieść ma 45 groszy. Stała stawka 65 groszy za kilowatogodzinę energii ma obowiązywać także dla energetyki wiatrowej, słonecznej oraz wodnej powyżej 10 kW. Wprowadzenie taryfy gwarantowanej spowoduje, że inwestycje w OZE staną się bardziej opłacalne. Poniesione koszty mogą zwrócić się już po 8-10 latach. Łatwiejszy ma być także dostęp do kredytu a to sprawi, że domowe instalacje staną się dostępne dla szerszej grupy obywateli.

Nowe przepisy wprowadzają także system aukcyjny sprzedaży energii i procedurę oceny formalnej wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii chcących przystąpić do udziału w  aukcji. Ustawa wprowadza także Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej.

zobacz także: http://portalkomunalny.pl/taryfy-gwarantowane-w-ustawie-o-oze/