Unia Europejska: Europa jest na dobrej drodze do realizacji celów unii energetycznej

Depositphotos

UE poczyniła dalsze znaczne postępy w realizacji celów unii energetycznej, w szczególności celów w zakresie klimatu i energii na okres do 2020 r.

Ze sprawozdania dotyczącego unii energetycznej, opublikowanego przez Unię Europejską, wynika, że wspólnotowa gospodarka jest modernizowana skutecznie i wkracza w erę niskich poziomów emisji. Jeśli chodzi o emisję gazów cieplarnianych, efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii Europa jest na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów na 2020 r.

Gruntowna modernizacja gospodarki

W sprawozdaniu przedstawiono postępy poczynione od czasu opublikowania w listopadzie 2015 r. pierwszego sprawozdania na temat stanu unii energetycznej. Wspomniane sprawozdania są głównymi elementami procesu monitorowania działań w tym obszarze, uznanym przez Komisję pod przewodnictwem Jeana-Claude’a Junckera za priorytetowy.

? Unia energetyczna obejmuje nie tylko kwestie energii i klimatu. Jej celem jest gruntowna modernizacja całej gospodarki europejskiej oraz przekształcenie jej w gospodarkę niskoemisyjną i efektywną pod względem zużycia energii i zasobów, z poszanowaniem zasad sprawiedliwości społecznej. Powinniśmy również położyć nacisk na rozwój zewnętrznego wymiaru unii energetycznej w celu umocnienia czołowej roli UE na świecie. Teraz, kiedy przedłożono już znaczną część stosownych wniosków legislacyjnych, rok 2017 powinien być rokiem ich wdrażania. Z tym przesłaniem odwiedzę państwa członkowskie w ramach nowego cyklu wizyt poświęconych unii energetycznej, który rozpocznę 3 lutego ? Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący odpowiedzialny za unię energetyczną.

Konkurencyjne OZE

Miguel Arias Ca?ete, komisarz do spraw polityki klimatycznej i energetycznej, powiedział, ze Europa jest na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów na 2020 r. w zakresie klimatu i energii. ? Mimo obecnej niestabilności geopolitycznej Europa nie przerywa prac nad przechodzeniem na czystą energię. To jedyna droga. A fakty mówią same za siebie: energia ze źródeł odnawialnych jest obecnie konkurencyjna pod względem kosztów i często tańsza od paliw kopalnych, przy jej wytwarzaniu i dystrybucji pracuje w Europie ponad milion osób, sektor energii odnawialnej przyciąga więcej inwestycji niż wiele innych sektorów, a wykorzystanie tej energii umożliwiło nam zmniejszenie wydatków na import paliw kopalnych o 16 mld euro. Musimy nadal usilnie dążyć do tego, by zapewnić Europie ? we współpracy z naszymi partnerami ? czołową pozycję w globalnym wyścigu do bardziej zrównoważonej i konkurencyjnej gospodarki ? dodał Miguel Arias Ca?ete.

Cele realizowane skutecznie

UE poczyniła dalsze znaczne postępy w realizacji celów unii energetycznej, w szczególności celów w zakresie klimatu i energii na okres do 2020 r. Osiągnęła ona już swój cel na 2020 r. w zakresie końcowego zużycia energii. Podobnie w odniesieniu do emisji gazów cieplarnianych: w 2015 r. poziom emisji gazów cieplarnianych był o 22 proc. niższy od poziomu z 1990 r. UE skutecznie realizuje swoje cele również w sektorze odnawialnych źródeł energii, które ? na podstawie danych z 2014 r. ? osiągnęły 16 proc. udział w końcowym zużyciu energii brutto w UE. W UE utrzymuje się także inna istotna tendencja, mianowicie skuteczne eliminowanie sprzężenia wzrostu gospodarczego ze wzrostem emisji gazów cieplarnianych. W latach 1990?2015 łączny produkt krajowy brutto UE (PKB) wzrósł o 50 proc., zaś całkowity poziom emisji zmniejszył się o 22 proc.